Přerušení ekonomické činnosti jako riziko

Brometr rizik (2022) ukázal, že riziko přerušení provozu je vnímáno jako riziko, které představuje dnes, ale i historicky pro společnost trvalý problém. V minulosti bylo spjato především s přírodními katastrofami, pandemiemi, válečnými konflikty a riziky spjatými s politickými rozhodnutími nebo s narušením dopravy surovin a zboží.

Politické ideologie a aplikace některých ekonomických teorií představovaly riziko po celou historii lidstva. Vždy panovala obava organizace, že následkem realizace některých rizik nebude schopna vyrábět, prodávat své výrobky nebo poskytovat služby. Jedná se o riziko následné. Riziko, podle rozsahu, postihovalo určitou jednotku – výrobní místo (dílnu, manufakturu, továrnu), správní jednotku nebo celý stát. Přerušení provozu nemuselo mít tedy jen lokální dopad malého rozsahu, často přesáhne rámec jednotlivé organizace s nákladným a dlouhodobým dopadem a stává se kritickým pro celou společnost. V současnosti podle Risk barometr Allianz (2022) jsou na prvním místě obavy z kybernetických rizik. Politická rozhodnuti vedla k narušení přirozeného volného obchodu a obdobně jako dnes, v podobě různých druhů omezení a sankcí, narušila logické a obvykle přirozeným vývojem vzniklé řetězce. Historicky měly ekonomické subjekty na taková rozhodnutí zpravidla minimální vliv.

 Riziko

Narušení jemného pletiva obchodních vztahů mělo často dlouhodobé následky. I v moderní době přesahují následky rizika přerušení provozu možnosti risk managementu a odolnost vůči tomuto riziku představovala v minulosti konkurenční výhodu. Povědomí o tomto riziku vedlo společnost historicky k hledání smysluplných řešení, riziko diverzifikovat a později transferovat na třetí subjekt – pojistit. To vedlo ke zmírnění dopadů.

Dull (2001) se snaží dokázat svou teorii erupce sopky Illopanga v Salvadoru, která je považována za katastrofu, jež měnila historii. V roce 536 n. l. se probudil supervulkán, jeho sopečný popel pokryl rozsáhlou část území dnešního Salvadoru do výše až 3 m a v atmosféře (ve výšce 40 km) se šířil po celé planetě a ovlivnil nejen dočasnou změnu klimatu (odraz až 10 % slunečních paprsků), ale i vývoj společnosti v Byzantské říši. Pullinger (2001) uvádí, že sopečný popel na vzdáleném místě planety způsobil rozsáhlou morovou pandemii. Robert Dull nachází odpovědi. Pod sopečným prachem byly nalezeny důkazy o vyspělé civilizace mayské říše (staré více než 2 000 let) s řadou intelektuálních úspěchů a rozvinutým zemědělstvím. Katastrofu nebylo možné nijak odvrátit, i navzdory snaze zabránit jí prostřednictvím lidské oběti bohům – rituálního prolévání krve. Postiženo bylo více 2 000 km2 země. Oblast opustilo více než 400 000 lidí, o život jich přišlo několik desítek tisíc osob. Robert Pullinger (1999) uvádí, že stavby byly v tehdejší době velmi křehké a neposkytovaly bezpečí před podobnými následky katastrofy. Trvalo nejméně 100 let, než se do oblasti vrátili lidé, z archeologických nálezů není zaznamenána žádná kontinuita. V Konstantinopoli se za císaře Justiniána, podle Dulla (2001), objevuje sopečný popel a je přičítán Božímu znamení. Dočasné snížení teploty v severní Africe probudilo k činnosti bakterie, které způsobují dýmějový mor. Prostřednictvím krys na lodích přepravujících zboží se mor dostává do Evropy, kde do té doby nebyl zaznamenán. Husté osídlení města přispělo k rychlému šíření moru, při kterém zemřelo 100 000 lidí. Do všech dalších míst, kam připlouvají lodě se zbožím, se šíří nákaza. Obnovená sláva Římské říše byla ukončena morovou pandemií – nastal klíčový moment dějin – kolaps tehdejší moderní společnosti (mohlo to být jednou z příčin), Řím se nepodařilo sjednotit a Evropa se propadla do temného věku. Přírodní katastrofa s dalšími následky způsobila mimo jiné přerušení ekonomické činnosti, měla podstatný vliv na vývoj celé tehdejší společnosti.

Masivní srážky, obrovské řeky a velká rozloha území v Číně jsou příčinou častých povodní. Jako zábrannou činnost začala Čína budovat na některých tocích obří přehrady, které mají rizikům záplav zabránit (první přehrady byly budovány 5 000 let před. n. l. – Egypt, Mezopotámie, Indie, Čína). V roce 2020 kvůli nebezpečí protržení přehrad došlo k eliminaci rizika na řece Ču v provincii An-chuej, a to dokonce jejich odstřely a snížením hladiny (první odstřely byly realizovány v roce 1998). Na veletoku Jang-c’-ťiang, obří přehradní nádrži Tři soutěsky, která se také nebezpečně zaplnila, byly tři protipovodňové odtokové brány kvůli nebezpečně vysoké hladině také odtřeleny (projekt již z roku 1919, dostavěna 2005). Čínská filozofie o harmonii mezi přírodou a civilizací je naplňována stavbami vodních děl již od doby bronzové, kdy vznikaly zavlažovací kanály, které umožnily zemědělskou prosperitu země. V roce 1912 došlo k rozmachu staveb vodních děl v Číně, primárně jako zdroje vody k zavlažování a jako zábranné činnosti proti povodním. Často při stavbách docházelo k masivnímu přesídlení obyvatel. Existence vodních děl s sebou však přináší jiná rizika (protržení, lokální změny životního prostředí, změny koryt řek, zpomalení zemské rotace, eroze hrází, zvláštní povodně – ničivější než přirozené), viz např. WCD (2010). Povodně způsobují po celém světě rozsáhlé škody na životech, zdraví a majetku (viz povodně v Číně, 1931, nebo na Žluté řece, 1987). Zábranná činnost v podobě přehrad, ochranných hrází apod. nebyla v historii vždy zcela účinná. Na těchto dvou uvedených katastrofách je patrné, že následkem povodní dochází ke škodám následným (pandemie, hladomor) a k přerušení ekonomické činnosti z toho plynoucí.

K zcela přirozeným jevům přírody patří i erupční činnost, poryvy větru, změny teplot. Zabránit těmto jevům z podstaty věci nelze a je komplikované předvídat jejich možný rozsah a následky. Vědecké poznatky a vývoj techniky umožňují částečně se na případné realizace rizika připravit. Všechny výše uvedené katastrofy, které primárně nezpůsobil člověk, mají společného jmenovatele − je to jednak nárůst počtu obyvatel na planetě, který se v 21. století téměř zčtyřnásobil, a jednak s tím související ekonomická činnost.

Jedním z možných vysvětlení následků katastrof je, že lidstvo ve své historii hledalo pro život pohodlné oblasti, např. v blízkosti moře (rybolov, námořní doprava, obchod), v úrodných oblastech poblíž řek (zdroj vody, doprava) nebo ve vulkanických oblastech (úrodná půda) nebo jiných místech s dostatkem zvěře. Taková místa vyžadují vynaložení méně energie pro získaní obživy, ale představují celou paletu rizik. J. J. Rousseau tento jev vysvětluje následovně: „Lidé tvoří stát a ten živí lidi, přiměřený poměr je, aby území stačilo k obživě svých obyvatel a aby bylo tolik obyvatel, kolik jich může země uživit.“ (Rousseau, 1949, s. 59) Pokud dojde k nepoměru, nastane jedna z příčin válek, kdy se jedna ze stran snaží doplnit zásoby na úkor druhé. Život v hornatých oblastech je náročný, klimatické podmínky jsou horší a náklady s dopravou zboží jsou vyšší, na rozdíl od pohodlných pláži a břehů řek představuje však menší rizika.

Řada událostí souvisí kromě hustoty osídlení některých oblastí také historicky s urbanizací. S dělbou práce se pozornost přesouvala do měst, ve kterých vznikaly manufaktury a později továrny. Města bylo nutné zásobovat potravinami, ale původní zemědělská půda byla zastavěna s tím, jak se města rozšiřovala. Obyvatelé se ze zemědělských oblastí přesouvali do měst, kde byl život relativně snadnější s vidinou většího výdělku a pohodlí. Vznikají zóny se špatnými životními podmínkami, ty se však postupně vylepšují (např. (Burgess 1925).

Za posledních 200 let se stala nezemědělská výroba dominantní a potlačila venkovský způsob života. Zvýšený počet obyvatel na relativně malém prostoru s sebou nese řadu rizik.

Požár v Londýně je typickým příkladem souběhu dvou katastrof, kdy uprostřed morové pandemie došlo k velkému požáru. Jak bylo vysvětleno, šířil se prostřednictvím spojených dřevěných budov a za přispění větrů způsobil škody velkého rozsahu. Vznikl v místech, nedaleko tržiště a v blízkosti Temže, tedy v místě relativně pohodlném k životu. Taková místa přitahují více lidí do omezeného prostoru, v tomto případě vytyčenému hradbami. V té době docházelo ke spojování budov střešními trakty, což bylo ideální pro rychlé šíření ohně. Hasičská služba prakticky neexistovala, hasilo se v první fázi živelně, vědry z Temže. V druhém dni došlo ke strhávání budov za účelem vzniku proluky – průseku. Požár se při vytvoření proluky dále nešíří za předpokladu, že se odklízejí trosky, což se v první fázi nedělo, a trosky byly další živnou půdou pro oheň. Pokud by se požár rozšířil až do Toweru, došlo by k výbuchu střelného prachu, který by způsobil další rozsáhlé škody.

Po pěti dnech byl požár uhašen, církev pořádala sbírky, o které ji požádal Karel II., čímž suplovala dnešní sociální stát. Došlo nejen k devastaci majetku, ale i k přerušení ekonomické činnosti. Pozitivním jevem bylo vyhubení krys následkem ohně a konec šíření pandemie. Jedním z architektů obnovy Londýna byl R. Hook, kterému se podařilo Londýn do deseti let obnovit.

Graf 18: Počet celosvětově zaznamenaných přírodních katastrof v daném roce (přírodní katastrofy abiotické včetně lesních požárů v období 1900–2022

Počet katstrof

Zdroj: Our World in Data, 2022. Počet zaznamenaných přírodních katastrof, 1900 až 2022. [on-line] Our World In Data, 2022 [2022-12-22]. Dostupné z: https://ourworldindata.org/grapher/number-of-natural-disaster-events.

Vznikly nové zákony, opatření, byla zřízena hasičská služba, podobná té dnešní. Karel II. zásadně změnil vztah k penězům královské pokladny. Změnily se dějiny Londýna.

Graf 19: Celosvětový počet úmrtí v důsledku přírodní katastrofy podle typu

Počet úmrtí

Zdroj: JUKEMA, D. Are natural disasters on thrise? [on-line] Medium, 2022 [2022-12-22]. Dostupné z: https://medium.com/@daniellejukema/are-natural-disasters-on-the-rise-fdc832649240.

Graf 20: Celosvětový počet úmrtí v důsledku přírodní katastrofy podle typu od roku 1900–2018 v USD/rok

Počet úmrtí svět

Zdroj: Balti, Youssef. (2019). [on-line] © 2008-2022 ResearchGate GmbH [2022-12-22]. Dostupné z: https://www.researchgate.net/figure/The-global-economic-damage-by-natural-disaster-type-since-1900-Source-EMDAT_fig1_333429637.

Z obrázku je patrné, že trendová křivka od roku 2005 je klesající u katastrof způsobených člověkem, přestože stoupá významně počet obyvatel a s tím související ekonomická činnost. Počet přírodních katastrof od roku 1970 má mírně stoupající tendenci, od roku 2017 je patrný mírný pokles.

Graf 22: Počet katastrof od roku 1970 do 2020, způsobené člověkem a katastrofy přírodní

Počet katastrof od 1970

Zdroj: Swiss re institute. Sigma explorer, 2022. [on-line] Swiss re institute, 2022 [2022-12-23]. Dostupné z: https://www.sigma-explorer.com/index.html.

Graf 23: Densita (nárůst) na hlavu v USD 1980–2020 (celý svět)

Densita

Zdroj: Swiss re institute. Sigma explorer, 2021. [on-line] Swiss re institute, 2022 [2022-12-23]. Dostupné z: https://www.sigma-explorer.com/index.html.

Pandemie

Dalším typem katastrofy, který byl v historii zaznamenán, jsou pandemie, katastrofy přírodní biotické, které nemusejí být primárně způsobeny člověkem. K šířením nemocí došlo pravděpodobně v důsledku domestikace rostlin, které byly schopny uživit větší počet osob na jednom místě, lovci a sběrači totiž do té doby nežili pohromadě, těsně u sebe. Později s rozvojem zemědělství došlo k zdomácnění zvířat, ovšem tato domácí zvířata tvořila bohatou zásobárnu infekcí. Existuje řada příkladů pandemií různého druhu, např. břišní tyfus v Athénách v roce 430 př. n. l, chřipka na Sicílii 221 př. n. l., zmiňovaný dýmějový mor v 540–750 n. l., Febris Italica v 9. stol. n. l., černá smrt, konec indiánské populace po roce 1493 v Antilách, 1347–1353, pandemie v roce 1557 v Anglii, cholera, 1816–1923, ruská chřipka v roce 1892, španělská chřipka 1917–1927 (Spinely, 2017) nebo asijská chřipka 1957–1958, hongkongská chřipka, 1968–1969. (Appenzeller, 2005) Příčinou šíření byly často hygienické podmínky, omezené možnosti léčení a úroveň poznání lékařské vědy obecně. Pandemie měly často katastrofální následky co do počtu a obětí a také omezily nebo přerušily ekonomickou činnost. Obdobně jako u jiných katastrof se lidstvo v počátku domnívalo, že jde o boží hněv.

Historické zkušenosti z průběhu španělské chřipky, jejich nerespektování v průběhu pandemie covid-19 komentuje Doležalová v přednáškách o ekonomické historii pandemií. „Katastrofy a pandemie znamenaly pro lidstvo vždycky vybočení z kolejí řádu věcí.“ (Doležalová, 2022) Zdá se, že politické reprezentace se historickými poznatky z minulých pandemií neponaučily. Jak bylo osvětleno, podobně jako španělská chřipka, má i pandemie covid-19 řadu dílčích řešení, jak toto riziko eliminovat, s rozdílnými výsledky. Spineley (2017) upozorňuje na hygienické podmínky (zákaz plivání) v dnešním kontrastu s akcentováním hygieny rukou, hon na pacienta nula, sčítání mrtvých, izolace, karantény ( quarantena z 15. století – čtyřicet dní pro lodě, které připluly z Levanty). V počátku minulého století každý stát nebo společenství lidí přistupovaly k pandemii odlišně – zpravidla opatření byla vynucována shora. Ve Franci byla uzavřena divadla, kina, kostely, tržnice. Korea zakázala náboženská shromáždění, nařízena byla dezinfekce jako reakce na dýmějový mor v Puné. (Chardavankar, 1992), došlo ke vzpíraní se očkování v Africe, protestu katolického kněze v New Orleans proti zavírání kostelů v kontrastu s otevřenými obchody, ke Copelndovu racionálnímu počínání v New Yorku (Aimone, 2010) apod. Výsledky byly, podobně jako při současné pandemii rozdílné, závisející především na míře vnímání rizika, lokálních specifických podmínkách a ochotě přerušit ekonomickou činnost.

Existuje řada podobností v chování aktérů při obou pandemiích, snad zásadním rozdílem je, že vývoj vědy a techniky umožnily rozpoznat virus od bakterie. V roce 1918 nebylo možné virus rozpoznat optickým mikroskopem, neboť je dvacetkrát menší než bakterie, nebylo tedy možné s jistotou diagnostikovat, co chřipku způsobuje. Virus byl rozpoznán až v roce 1943 díky vynálezu elektronového mikroskopu M. Knollem a E. Ruskem. (Spinley, 2017) Mortalita španělské chřipky byla vysoká, determinovaná vysokou nakažlivostí a i tím, že umíral velký podíl nakažených. Nebyly k dispozici kvalitní vakcíny a značná část zdravotnického personálu se věnovala zraněným z války. Aassve (2020) uvádí, že španělská chřipka měla podobné důsledky jako epidemie moru ve středověku – zásadně ovlivnila chování lidí dlouho po odeznění epidemie. Zásadní byl pokles společenské důvěry, který ovlivnil chování společnosti, podobně jako je tomu dnes. Španělská chřipka způsobila propad HDP cca 6 %, zatímco první světová válka sama o sobě asi o 8,4 %. (Patria, 2020)

Pandemie covid-19 polarizuje veřejnost jak odbornou, tak vědeckou. V moderním ekonomickém slovníku je aktivita lidí, kvůli níž se virus šířil, negativní externalitou. (Bourne, 2022) Pokud lidé nejsou ochotni změnit své chování dobrovolně, nejsou-li k riziku averzní, pak zpravidla u pandemii tohoto typu dochází k rychlejšímu šíření následkem společenských kontaktů. Pro řadu lidí nebyly náklady na toto riziko dostatečně vysoké, nebylo možné ponechat jejich rozhodování na dobrovolnosti chování, bylo nutné po naplnění scénářů v Itálii tuto potenciálně obrovskou negativní externalitu regulovat.

Graf 24: Vývoj indexovaného HDP a historické údaje o vývoji HDP, které pokrývají i období takzvané velké deprese

Indexované HDP

Zdroj: Yardeni.com, research.stlouisfed.org. Koronavirus není nová španělská chřipka a Amerika nezažívá druhou velkou depresi – Investiční web. Zpravodajský portál pro investory Investiční web [on-line]. Copyright ©2022 Investičníweb.cz [cit. 28.12.2022]. Dostupné z: https://www.investicniweb.cz/ekonomika-politika/ekonomika/koronavirus-neni-nova-spanelska-chripka-amerika-nezaziva-druhou-velkou.

V různých fázích pandemie k nim přistupovaly vlády odlišně v obavách, že bez určitého stupně izolace se zdravotní systémy zhroutí. Z karantén, uzavírání provozoven a výrobních podniků plynula další ekonomická a sociální rizika a bylo třeba zvážit náklady na ně, protože všechny externality mají dvě strany. (Coase, 1998) Zdá se, že dobrovolnost nefungovala dostatečně ani v malých komunitách, jak vysvětlovala Ostrom. Část společnosti se však domnívá, že nás před námi samotnými dokáže ochránit jen paternalistická vláda, která aplikuje drastická opatření. Část ekonomiky se však uzavřela i před sériemi státních zásahů, obavy části obyvatelstva a reputační riziko firem byla pro řadu aktérů dostatečnou motivací s ochotou nést takové náklady. Aktéři přehodnotili své vnímání rizika. Politická rozhodnutí, opírající se často o protichůdné argumenty vědců, o lockdownech přinesla kompromisní řešení a nevyhnutelné náklady, bez analýz jejich přínosů. Stejně jako při pandemii španělské chřipky docházelo k negacím zábranných prostředků, například očkování, které prokazatelně snížilo pravděpodobnost rizika těžkého průběhu onemocnění a smrti. Historické zkušenosti nám ukazují, že věda v oblasti medicíny zcela jistě pokročila a že právě díky očkování společnost dokázala čelit negativním důsledkům různých onemocnění, a především minimalizovat riziko smrti. Již dr. Jenner zjistil v roce 1798, že očkování virem kravských neštovic může člověka ochránit před nákazou pravými neštovicemi, a vytvořil tak vakcínu proti neštovicím. (Plotkin, 2014) Na rozdíl od jiných pandemií jsou však náklady na současnou pandemii obrovské a dopad na HDP, mortalitu, morbiditu a duševní zdraví přesáhnou jen v USA 16 bil. USD. (Cutler, 2022) Lze však jen těžkou posoudit kontrafaktuální scénář, protože již v úvodu panovala velká nejistota stran šíření viru, jak smrtelné onemocnění to je a při jakých aktivitách je člověk riziku vystaven. Společnost tím získala čas, přestože řada opatření měla mizivé přínosy pro veřejné zdraví a ekonomiku. Tuto celospolečenskou problematiku pojmenoval Hayek (1945) jako problém využití znalostí, nebylo dostatečné množství informací, preferencí aktérů, aby v daném čase bylo možno vypočítat optimální způsob řešení.

V budoucnosti obsáhlé práce na téma pandemie covid- 19 ukážou a prokážou, jaké výsledky přinesly přístupy jednotlivých zemí nebo regionů s odlišným přístupem. Následující obrázky neprokazují žádné významné rozdíly u zemí s odlišným přístupem k pandemii.

Graf 251: Změna (pokles) HDP na obyvatele v počátku pandemie covid-19 ve vybraných zemích do roku 2020 (v USD)

Pokles HDP

Zdroj: Our World in data (2022) GDP per capita - Our World in Data. Our World in Data [on-line]. Dostupné z: https://ourworldindata.org/grapher/gdp-per-capita-worldbank?tab=chart&stackMode=relative&time=2018.

Graf 261: Vztah počtu naočkovaných a počtu úmrtí následkem pandemie covid-19 ve vybraných zemích

Vakcíny

Zdroj: Our World in data (2022) Coronavirus Pandemic (COVID-19) - Our World in Data. Our World in Data [on-line]. Dostupné z: https://ourworldindata.org/coronavirus#explore-the-global-situation.

Epidemiologické modely formovaly opatření a z toho plynoucí nejistotu, kdy vlády podhodnotily to, jak se bude měnit chování lidí. Vlády kompenzovaly přerušení ekonomické činnosti štědrými fiskálními balíčky pomoci de facto plošně. Celá série ekonomických opatření – ochrana platební neschopnosti, ochrana pracovních míst, zamezení aktivit ve stínové ekonomice a jiné experimenty byly v kontrastu s neplánovanou tržní ekonomikou, kde aktéři hledali nové způsoby, jak dělat věci jinak.

Pro ekonoma tato problematika znamená určit cenu lidského života a cenu, kterou je schopen jeden aktér zaplatit za záchranu života druhého aktéra. Otázkou je, kolik ušlého blahobytu je společnost kolektivně ochotna obětovat za záchranu jednoho nebo více životů. Problém se rázem posouvá do oblasti etiky. T. Schelling (Benzhaf, 2014) vyjadřuje hodnotu statistického lidského života (HSŽ) s ohledem na rizika plynoucí z prostředí, ve kterém se pohybuje, částkou 10 mil. USD, což není hodnota lidského života. Vychází z předpokladu, že průměrný pracovník v USA v průmyslu dostává jako odškodné 2 000 USD za konkrétní rizika smrti při práci o 0,02 %. (2 000 USD/0,02 % = 10 mil. USD). Pokud by se v roce 2019 toto číslo násobilo počtem zachráněných životů v roce 2019 (1–2 mil, podle různých pandemických modelů) pak by jednorázový náklad činil 10–20 bil. USD, což představuje 50–95 % HDP v USA v roce 2019. (Harford, 2020) V předchozím textu bylo uvedeno, že existují úvahy, jak řešit budoucí možná rizika pandemie transferem na komerční pojišťovny, což podle názoru autora odporuje principům pojištění.

Graf 27: Vývoj průmyslové produkce a obchodu v období od finanční krize v roce 2008 do období pandemie covid-19

vývoj průmyslové produkce

Zdroj: OECD calculations based on CPB World Trade Monitor., 2022, [on-line].

„Studenty vedu k tomu, aby přemýšleli, jaký dopad pandemie měly, jestli vyvolaly nějaké procesy, jaké fenomény ovlivnily a jestli se společenské okolnosti pod jejich vlivem začaly měnit.“ (Doležalová, 2022)

Daniel Markvart, MBA

Použitá literatura

1. APPENZELLER, Tim (2005). Po stopách nové epidemie. National Geographic, 2005(10), 53. Dostupné z: https://knihovna.gjn.cz/records/e2382301

2. BENZHAF-SPENCER, H. (2014). Retrospectives: The Cold War Origins of the Value of Statistic Life, Journal of Economics perspectives, 28(4), 213-236. DOI: 10.1257/jep.28.4.213

3. BROWN, Bruce Carnegie, 2022. Lloyd's Patriotic Fund. Lloyd's [on-line]. [cit. 2022-10-20]. Dostupné z: https://www.lloyds.com/about-lloyds/responsible-business/community/patriotic-fund

4. DOLEŽALOVÁ, Antonie (2022). Historička Antonie Doležalová: Pandemie jako čtvrtý jezdec apokalypsy? Uvidíme, jak bude historie vnímat pandemii koronaviru. Dvojka.rozhlas [online]. [cit. 2022-09-15]. Dostupné z: https://dvojka.rozhlas.cz/historicka-antonie-dolezalova-pandemie-jako-ctvrty-jezdec-apokalypsy-uvidime-jak-8669592

5. DULL, Robert & Southon, John & Sheets, Payson, 2001. Volcanism, Ecology and Culture: A Reassessment of the Volcán Ilopango TBJ Eruption in the Southern Maya Realm. Latin American Antiquity. 12. 25-44. 10.2307/971755.

6. FROLÍKOVÁ, Alena, 1992. Rané křesťanství očima pohanů: (svědectví řecky a latinsky píšících autorů 1.-2. století. [Jinočany]: H & H. ISBN 80-85467-22-4.

7. GORE, P., 2012. Článek Floods and flood control – Sborník Global resources, Salem press. ISBN neuvedeno.

8. HARFORD, T. (2020). How do we value a statistical life? | Free to read. Financial Times [online]. [cit. 2022-12-15]. Dostupné z: https://www.ft.com/content/e00120a2-74cd-11ea-ad98-044200cb277f

9. HARRELL, Casey a Peter BOSSHARD (2017). Insuring Coal No More: An Insurance Scorecard on Coal and Climate Change (Tabulka výsledků pojištění v oblasti uhlí a změny klimatu). Unfriend Coal [online]. [cit. 2022-10-22]. Dostupné z: http://unfriendcoal.com/wp- content/uploads/2017/11/UnfriendCoal-Insurance-Scorecard.pdf

10. KUKAL, Zdeněk, 1983. Přírodní katastrofy. 2. vyd. Praha: Horizont.

11. MCNAB, Chris, 2010. Největší katastrofy v dějinách lidstva. Praha: Brána. ISBN 978-80-7243-470-1.

12. McGREGOR G. R., Nieuwolt S, 1998. Tropical climatology, Wiley, Chichester, England. ISBN 0-471-96610-X (hardback)

13. ROUSSEAU, Jean-Jacques a Markéta ŠÁLENÁ, 2002. O společenské smlouvě, neboli, O zásadách státního práva. Dobrá Voda: Aleš Čeněk. Knihovna společenských věd. ISBN 80-86473-10-4.

14. ROGIER VAN DOORN, HYU, Hongji, , 2019. Hunter's Tropical Medicine and Emerging Infectious Diseases E-Book. [s.l.]: Elsevier Health Sciences.

15. SPINNEY, Laura, 2017. Bledý jezdec: španělská chřipka roku 1918 a jak změnila svět. Přeložil Filip SAMEC. Praha: Dobrovský. Knihy Omega. ISBN 9788073906870.

16. ULIČNÝ, David, 2021. Ničivé zemětřesení na Haiti (magnitudo 7,2). Geofyzikální ústav [on-line]. [cit. 2022-09-15]. Dostupné z: https://www.ig.cas.cz/nicive-zemetreseni-na-haiti-/


ZPĚT

Tagy: Blog sinne