Pojištění uměleckých předmětů a sbírek

Významná aukční síň, Pragueauction ve spolupráci s Fanzone, dceřinou společností sinne IC a.s., pořádá první ucelenou aukci sportovních memorabilií.

V nabídce je téměř 200 kusů položek ze všech oborů sběratelství. Ozdobou byl měl být dres Barcelony s podpisy všech hráčů z památného finále s Manchesterem, obraz s originálním podpisem Tigera Woodse, podepsaná fotografie Pelého a Josefa Masopusta.Aukce začíná v 16 hod, a to již tuto sobotu, 12. Prosince, 2020.

Historické sportovní suvenýry

Základy sportovních sbírek byly položeny již na sklonku 19. století, kdy proběhly i první úspěšné výstavy. Kolekce, nebo jednotlivé předměty jsou dodnes zařazovány, krom běžného obchodování, i do aukcí renomovaných aukčních domů, například Christie´s.

Štěpán Onder

Nejdříve byly prodávány jednotlivé artefakty, jako kriketové, fotbalové a golfové. Od roku 1989 se draží celé soubory sbírek, v první aukci Christie´s v Glasgowě bylo draženo 264 kusů předmětů. Zatím nejdražším sportovním suvenýrem byl dres, který nosil legendární baseballista Bobe Ruth a vydražil se v roce 2019 za 5,64 milionů dolarů. Pochází z období 1828 -1930, kdy byl Babe Ruth hráčem New York Yenkees.

Pojištění sbírek a uměleckých předmětů

Pojištění sbírek je zpravidla rizikem komplikovaným. Problémem může být určení přesné pojistné částky a zabezpečení. U standardních pojistných produktů pojištění domácnosti bývají připojištěny i umělecké předměty, věci zvláštní hodnoty, tedy i umělecké sbírky limitem, vycházejícím z celkové pojistné částky předmětné domácnosti nebo nemovitosti. Navýšení těchto částek může být komplikované, krytí bývá pro sběratele nedostačující. Pozornost je nutné věnovat především zabezpečení a pečlivé evidenci.

Sběratelé často podceňují riziko krádeže, loupeže, vandalismu, stejně jako rizika živelní. Pokud se chceme ze své sbírky radovat delší dobu, je dobré vyhledat prostřednictvím makléře vhodnou pojišťovnu a především vhodný produkt. Jako nejvhodnější se v současné době jeví produkty pojišťovny Allianz, která nabízí nejen individuální přístup, ale také poradenské služby.

Allianz nepojišťuje pouze “domácí“ umělecká díla, ale pojišťuje i jejich přepravu, nebo výstavu včetně přepravy, tak říkajíc „z hřebíku na hřebík“.

Naše makléřská společnost je vám k dispozici, diskrétně a odborně společně vyhledáme nejvhodnější produkt, aby vaše sbírka byla v bezpečí.Daniel Markvart, MBA

předseda představenstva sinne IC .a.s.


ZPĚT