Hurikán z Bruselu

Každá další regulace vede k zamyšlení, proč EU je k inovacím skeptická na straně jedné a na druhé, proč mění funkčním a zaběhlé procesy v oblastech, kde to nutné není. Zdá se, že zastáncům svobody (především té ekonomické) a volné trhu již definitivně odzvonilo. Problémem se zdají být různá „nová“ rizika současného světa.

Zkrocení „zlé“ AI

Karel Barták ve svém článku (Info, 12/2023) uvádí, že: „Vlády členských zemí EU a Evropský parlament dospěly po šestatřiceti hodinách k předběžné dohodě o obsahu prvního nařízení, které bude regulovat využívání umělé inteligence.“ Duchovním otcem myšlenky regulace AI ( v tomto případě spíše regulace neuronových jazykových modelů) Aktu o umělé inteligenci“ je dekretem jmenovaný eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Eurokomisař má za sebou solidní kariéru v oboru. Byl ministrem hospodářství a působil ve vrcholových funkcích technologických firem. Breton získal také magisterský titul v oboru elektrotechniky a informatiky na École Supérieure d'Électricité (Supélec, nyní CentraleSupélec).

zkrocení zlé AI

Později absolvoval Institut des hautes études de défense nationale (IHEDN) Směrnice – regulace podle něj a autorů podněcuje další rozvoj inovativních technologií v této oblasti a zároveň znemožňuje jeho odklon nežádoucím směrem. Zdlouhavý proces (poslední jednání trvalo 37 hodin) „urychlila v poslední době sama realita, tedy masové rozšíření na internetu nástroje ChatGPT, produktu kalifornské firmy OpenAI, schopného závratnou rychlostí kompilovat dizertační práce, psát básně nebo provádět překlady.“

Radost šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyen zdá se nebrala konce „Akt o umělé inteligenci přenáší evropské hodnoty do nové éry“ a „podstatně přispívá k vývoji globálních pravidel a zásad pro umělou inteligenci prospěšnou pro lidi“. Jedná se proto o „historický okamžik“.

A aby toho nebylo dost, tak „V rámci Evropské komise vznikne AI Office – Kancelář pro umělou inteligenci, která bude dohlížet na naplňování nového nařízení nejen v EU“ (Info, 12/2023). Ta bude bedlivě sledovat vývoj situace a vydávat varování v případě, že se objeví nová rizika nebo evropským právem neupravené jevy.

Co vlastně AI je? Je to velký pojem a hodně lidí si pod tímto výrazem představuje odlišné věci. V šedesátých letech minulého století již kolem AI panoval velký optimismus, ale obor AI se ukázal mnohem těžší, než se zdálo, jak uvádí Tomáš Mikolov, jeden z našich nejcitovanějších vědců. (Mikolov, 2023)

Strojové učení a neuronové jazykové modely se stále zlepšují. Pracují se stále větším množství informací a budou stále lépe schopny stále lépe řešit složité úlohy. Již v současnosti nám umožňují, pokud to chceme, lépe oboustranně eliminovat asymetrie informací lépe, než tomu bylo v minulosti. Základním předpokladem však jsou investice a podpora těchto technologií, jako tomu je například v USA, Číně nebo Velké Británii. Tyto investice za rok 2022 několikanásobně převyšují investice “evropské”. EU nám však připravila již nyní řadu regulatorních opatření za oceánem investují obrovské částky právě do rozvoje těchto technologií. AI nám může v budoucnu dobře sloužit, pokud to ale vůbec připustíme a neujede nám vlak, jak ve své zprávě uvádí Black Rock. (2023)

AI nám v budoucnu jistě pomůže v mnoha oborech, jako je například zdravotnictví, školství a nahradí (minimálně doplní) člověka v oborech, kde dochází k repetitivní činnosti. Řada procesů může být efektivnější. Může odstranit řadu byrokratických procesů ve státní správě a odlehčit tak kapsám daňových poplatníků i státním rozpočtům. Musíme se však rozhodnou, zda se budeme soustředit na pozitiva nebo se dopředu snažit zabránit budoucím možným rizikům, soustředit se pouze na negativa, ale pak musíme počítat s tím, že podobně jak tomu bylo u IT technologií, budou země jako je USA a Čína v monopolním postavení a AI budeme draze nakupovat.

Pokud jsou v některých dílčích situacích regulace nezbytné, tak se přimlouvám za přiměřené a s rozmyslem, tak aby co nejméně narušovaly volný trh a spontánní řád, protože lidé si stejně cesty najdou, i regulacím a ideologiím navzdory.

Daniel Markvart, MBA, DBA


ZPĚT

Tagy: Blog sinne